ЕДЕН ДЕН СО КРАЛИЦА НА ПЕСНАТА ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – I ДЕЛ

Илустрираното  монографско дело „55 години Есма со нејзината песна “ на авторот Славе Катин, издадена во…

Средба Ковачевски-Вучиќ во Белград: Се продлабочува пријателството и партнерството меѓу Северна Македонија и Србија

Премиерот Димитар Ковачевски и српскиот претседател Александар Вучиќ, на денешната средба во Белград го потврдиле долгогодишното…

Ковачевски во официјална посета на Белград, ќе се продлабочува соработката во рударството, енергетиката и транспортот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Белград во рамки на официјалната посета на Србија ќе има разговори…

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 60 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ОД СИДНЕЈ

Неодамна излезе од печат новиот број 60 на списанието „Повод“ за февруари 2023 година кое содржи значајни прилози кои се однесуваат на активностите на членовите…

ГОДИНИТЕ НА АМЕРИКАНСКИОТ СОН ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА (9)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО – АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“ По Втората светска војна, работите почнаа…

Османи – Шаленберг: ЕУ проширувањето е најзначајниот геостратешки лост на ЕУ

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи денеска остварил телефонски разговор со министерот за европски и меѓународни…

Белен: Немојте да ја изгубите целта од вид, Австрија е ваш сигурен партнер на патот кон ЕУ

Немојте да ја изгубите целта од вид, да работиме заедно, за скорешен прием на Северна Македонија…

Северна Македонија атрактивна за австриските инвеститори

Можно проширување на две инвестиции од Австрија во областа на телекомуникациите и автомобилската индустрија, беше најавено…

Македонско-австриски бизнис средби

Стопанската комора на Северна Македонија и Трговското одделение при австриската Амбасада во Скопје денеска организираат Македонско-австриски…

Австрискиот претседател Ван дер Белен во официјална посета на Северна Македонија

Сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен кој на покана на шефот на државата…