Се укинува повластената струја за компаниите од прехранбената индустрија и се замрзнува цената на лебот на 33 денари

Се укинува повластената струја за компаниите од прехранбената индустрија и се замрзнува цената на белиот и…

Османи: Ниту една влада и општество, не може да издржи закочени долгорочни ЕУ-перспективи

Неможноста да ги усвоиме уставните измени значи кочење на европскиот процес на ЕУ-преговорите. Tој што ќе…

Петровска – Чернохова: Северна Македонија и Чешка ја продлабочуваат одбранбената соработка

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска со високи воени почести беше пречекана во Прага, со што…

Стејт департмент: Заканата од терористички напади во Северна Македонија е „просечно висока“

Главниот контратерористички проблем на Северна Македонија во 2021 година беа враќањата на странските борци од Сирија…

Средби на Османи во Стејт департментот: Стратешки дијалог значајно ги унапреди односите меѓу Северна Македонија и САД

Проектите и областите договорени во рамки на Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД веќе се…

Светска банка: Штетите од земјотресите во Турција надминуваат 34 милијарди долари

Земјотресот со јачина од 7,8 степени и бројните последователни потреси во јужна Турција од 6 февруари,…

Регионален форум „Локалните институции и спречувањето на насилниот екстремизам (СНЕ) и ресоцијализацијата, рехабилитацијата и реинтеграцијата“

Во Скопје денеска и утре ќе биде одржан регионалниот форум „Локалните институции и спречувањето на насилниот…

Надлежните најавуваат замрзнување на цената на лебот, мелничарите се закануваат со прекин на производството

Цената на белиот и полубелиот леб од денеска ќе се замрзне, а по донесувањето на ваквата…

Министерката Петровска во официјална посета на Чешката Република

Делегација од Министерството за одбрана предводена од министерката Славјанка Петровска денеска ќе престојува во официјална посета…

Ковачевски подготвен да биде домаќин на средбата Вучиќ-Курти

Премиерот Димитар Ковачевски е подготвен да биде домаќин на средбата на претседателот на Србија Александар Вучиќ…