Маричиќ – Вархеји: Реформите и комплетираната преговарачка рамка се гаранција за членство на Северна Македонија во ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска се сретна со еврокомесарот за…

До Собранието испратен закон за амнестија на осудените за настаните од 27 април

Предлог закон за амнестија за настаните од 27 април во Собранието денеска како препорачана пратка е…

Мицкоски бара Врховниот суд да го врати во прв степен предметот за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека Врховниот суд треба што поскоро да одлучи да…

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (1)

  55 ГОДИНИ ЕСМА СО НЕЈЗИНАТА ПЕСНА Есма Реџепова–Теодосиевска беше најмаркантното музичко име на ромската, македонската,…

Ковачевски: МВР презема активности за безбедно чествување на 4 февруари, роденденот на Гоце Делчев

Ја уверувам македонската јавност дека Министерството за внатрешни работи ќе направи се согласно сите закони, согласно…

Мицкоски: Предупредував на ова, другата страна влегува во конфликт на ниво на студена војна

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во коментар на последните случувања со Бугарија денеска изјави дека предупредувале…

МНР: Последните активности од Бугарија не се во согласност со договорената практика за унапредување на односите

Министерството за надворешни работи смета дека последните активности на официјална Софија не се во согласност со…

Провокациите во насока да се нарушат добрососедските односи меѓу Бугарија и Северна Македонија

Бугарија вчера го повлече нејзиниот амбасадор од Северна Македонија и најави можно запирање на меѓувладините проекти…

МОНОГРАФИЈА ЗА ПОЗНАТИОТ ИСЕЛЕНИК ИВАН ТРПОСКИ ОД СИДНЕЈ (21)

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИВАН ТРПОСКИ ОД СИДНЕЈ, АВСТРАЛИЈА ВО ДЕЛОТО „ОВА Е МОЈОТ ЖИВОТ“  По повод…

Пораки од меѓународните претставници да се донесат уставните измени, дебата и за владиното мнозинство

Постапката за уставни измени, според последните најави, би почнала најдоцна во јуни – јули годинава, а…