НБ: Во декември зголемена просечната каматна стапка на кредитите во корпоративниот сектор

Просечната каматна стапка на вкупните кредити лани во декември изнесува 4,44 отсто и  оствари месечно зголемување…

Османи на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска е во работна посета на Брисел,…

Спасовски и Демерџиев порачаа чествувањето на Гоце Делчев да биде мирно и достоинствено, САД ги повикаа Скопје и Софија Бугарија да ја деескалираат реториката

Откако премиерот Димитар Ковачевски во петокот со својот бугарски колега Галаб Донев во телефонски разговор се…

Вашигтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

САД ги повикуваат Бугарија и Северна Македонија да ја деескалираат својата реторика и брзо да ги…

Спасовски – Демерџиев: Нема да се дозволи никаков инцидент на чествувањето на Гоце Делчев

Министрите за внатрешни работи на Северна Македонија и Бугарија, Оливер Спасовски и Иван Демерџиев денеска од…

Ковачевски: Уставните измени не се последната голема и тешка одлука на патот кон ЕУ

Уставите измени кои се пред нас, не се последната голема и тешка одлука во однос на…

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака деескалација

На ниво на односи помеѓу две страни потребна е деескалација од двете страни и добро е…

Грковска ќе присуствува на молитвениот појадок во Вашингтон и ќе има средби во Стејт департментот и Конгресот на САД

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, од денеска е…

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија и претседавач со ОБСЕ Бујар Османи денеска и утре…

Конфликтот меѓу Бугарија и Северна Македонија оди во интерес на трети страни

Ескалацијата на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија оди во корист на трети страни кои не…