Брисел, Софија и Вашингтон – три пробиви во надворешната политика, 2023-та ќе ја определи претседавањето со ОБСЕ, порача Османи

Постигнувањата во надворешната политика ја одбележаа 2022 година и по однос на квалитет, квантитет и по…

Османи од следната недела најавува интензивирање на разговорите за поддршка на уставните измени

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска изрази уверување дека следната година ќе бидат донесени уставните измени,…

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИВАН ТРПОСКИ ОД СИДНЕЈ, АВСТРАЛИЈА ВО ДЕЛОТО „ОВА Е МОЈОТ ЖИВОТ“

Во ова продолжение ќе претставиме дел од почетокот на животот на новодојденецот во Австралија Иван Трпоски,…

БЛИСКОСТА И ЗАЕДНИЧКАТА СУДБИНА НА ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА (34)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИН Почнувајќи од древниот период па до денес,…

ЖИВОТНАТА СТОРИЈА НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) БРАНОВ ОД КАНАДА (9)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „ВИСТИНАТА ЗА   МАКЕДОНИЈА“ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) БРАНОВ ОД КАНАДА Докторот по ветеринарни науки Георги (Џорџ) Бранов…

Северна Македонија отвора почесен конзулат во Едрене

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе го отвори првиот почесен конзулат на Република Северна…

Пендаровски и власта за уставни измени без притисоци, за ВМРО-ДПМНЕ отстапките кои ги бара Бугарија нема да бидат последни

Поддршка, но и осуда на годишното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски. За власта, забелешките…

ПОСЛЕ ДОГОТО ПАТУВАЊЕ, КОНЕЧНО ПРИСТИГНУВАЊЕ НА ПЕТТИОТ КОНТИНЕНТ ВО ПЕРТ(16)

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИВАН ТРПОСКИ ОД СИДНЕЈ, АВСТРАЛИЈА ВО ДЕЛОТО „ОВА Е МОЈОТ ЖИВОТ“  Во ова…

Пендаровски: Апсолутно не постои начин од Македонец да направиш Бугарин

Модифицираниот француски предлог, поради кој се поделивме до невидени граници, предизвика бројни контроверзии, но, сите беа…

Потребна e јасна и чиста процедура за промена на Уставот, порача Пендаровски во годишното обраќање пред пратениците

Потребна ни е кристално јасна и чиста правна и политичка процедура за промена на Уставот, каква…