МАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКВИ ВО ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ВО САД (27)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ВТОР ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН Во историјата за активностите на…

Адеми вели уставни измени нема да и наштетат на Северна Македонија, Николовски бара да не се злоупотребува процесот за влез во ЕУ

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Арбер Адеми во говорот на Петтата пленарна сесија на…

Пендаровски: Со квалитетни реформи да се запрат негативните трендови во областа на владеењето на правото

Колку брз ќе биде процесот на нашата интеграција во ЕУ зависи и од Брисел, и од…

Османи – Нуланд во Лоѓ: Тесна координација со САД за време на претседавањето со ОБСЕ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска се сретна со Викторија Нуланд, потсекретар за политички прашања,…

Северна Македонија останува на грчката листа со безбедни трети земји за бегалци и мигранти

Северна Македонија и Албанија остануваат на листата безбедни трети земја за барателите на меѓународна заштита „кои…

Петровска на состанок на министри за одбрана во Австрија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска и утре во Кремс, Австрија, ќе учествува на состанок на…

Македонците од Мала Преспа во Канада ја одржаа традиционалната годишна средба

Македонското друштво „Мала Преспа” од Канада ја одржа традиционалната годишна средба, во чест на големиот верски…

Ксијаокинг Ју за МИА: Прогнозите за рецесија на големите економии ќе влијаат врз македонската економија, можна е техничка рецесија

Иако Северна Македонија е помалку изложена на директни економски ризици од војната во Украина, индиректната поврзаност…