ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) БРАНОВ ОД КАНАДА (10)

Во Кембриџ живеат околу сто и дваесетина илјади жители, од кои поголемиот дел се од англосаксонско, а потоа…

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за предвремени избори во мај, непроменет ставот за уставните измени

Предвремени парламентарни избори предлага ВМРО-ДПМНЕ во периодот меѓу 14 и 21 мај следната година. Изборната кампања…

Поевтинува струјата за домаќинствата во прв и втор блок, како и за малите потрошувачи

Цената на електричната енергија кај домаќинствата за прв блок од 1 јануари се намалува за 4,11…

Пендаровски се обрати на годишниот Амбасадорски совет

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска преку видео-врска се обрати пред амбасадорите и шефовите на дипломатско-конзуларните…

Во Армијата примени 200 професионални војници

Во Армијата на Република Северна Македонија денеска се приклучија 200 нови професионални војници на кои решенијата…

Разговор на претседателот Пендаровски со припадниците на Армијата распоредени во меѓународните мисии

 Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари видео разговор со припадниците на Армијата кои се распоредени во меѓународните…

Снабдување со природен гас ќе има, енергетските компании ги доставија барањата за цената на струјата

Пристигнати се барањата од трите енергетски компании за цената на електричната енергија по 1 јануари, а…

ЕВРЕЈСКИОТ МЕМОРИЈАЛЕН ЦЕНТАР НА МАКЕДОНИЈА (35)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИН Според пишаните документи, пред Втората светска војна, во…

Борбената готовност на Армијата е на потребното ниво, во тековната година успешно реализирани сите предвидени задачи

За состојбата и реализацијата на плановите и задачите на Армијата кои влијаат на борбената подготвеност на…

Струјата ќе поскапи за 3,5 до 4 проценти, а зголемувањето на ДДВ-то ќе влијае со плус 4,72 отсто доколку се прифатат барањата на енергетските компании

Трите енергетски компании ги доставија своите барања до Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ)…