Штајнмаер: Кога ќе се исполни напредокот на домашен план, тогаш и патот кон членство во ЕУ ќе стане поизвесен

Мојата посета на регионот, има цел да сигнализира дека Западниот Балкан во ниту еден случај не…

Пендаровски: Штајнмајер имаше значајна улога за надминување на бугарската блокада на нашите евроинтеграции

Посетата на еден германски претседател е секогаш важен настан, дури и кога се во прашање најголемите…

Џафери на конференција во Европскиот Парламент во Брисел

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска и утре ќе учествува на Конференцијата „Поддршка на парламентарната демократија…

Османи во Букурешт на состанок на Северно-атлантскиот Совет на НАТО

Од Минхенската лидерска средба, шефот на дипломатијата, Бујар Османи, денеска и утре ќе учествува на НАТО…

Петровска на министерски состанок на САД – Јадранската повелба во Црна Гора

 Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Будва ќе учествува на министерскиот состанок на САД –…

Германскиот претседател Штајнмајер во официјална посета на државава

Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре ќе биде домаќин на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, кој…

ПРЕСЕЛБИ НА МИЈАЦИТЕ И НИВНОТО ВЛИЈАНИЕ НА РАЗВОЈОТ НА ГРАДИТЕЛСТВОТО НА ТЕРИТОРИЈАТА НА БУГАРИЈА (4)

„МИЈАЧКОТО СТАНБЕНО ГРАДИТЕЛСТВО – ПОТЕКЛО, РАЗВОЈ И ДОСТРЕЛИ“ ОД Д-Р МЕЛАНИЈА ШЕРДЕНКОВСКА За развојот на школите…

НА ПАТ ЗА ВАРАЖДИН ‒ НА ОТСЛУЖУВАЊЕ НА ВОЕНАТА ОБВРСКА (11)

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИВАН ТРПОСКИ ОД СИДНЕЈ, АВСТРАЛИЈА ВО ДЕЛОТО „ОВА Е МОЈОТ ЖИВОТ“ Ова продолжение…

Левица на седница на ЦК го реафирмира ставот против уставните измени

На 27-ми ноември 2022 година, се одржа XIX. и XX. седница на Централниот комитет на Левица…

Реакција на македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања

Членовите на македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна и експертска комисија за историски и образовни прашања преку…