НА ГРОБОТ НА ИСУС ХРИСТОС ВО ЕРУСАЛИМ (26)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИН Во Ерусалим е напишана највозбудливата приказна на…

ГЕОРГИ (ЏОРЏ) БРАНОВ ОД КАНАДА – ПОСВЕТЕНИК НА МАКЕДОНСКОТО НАЦИОНАЛНО ПРАШАЊЕ (1)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „ВИСТИНАТА ЗА   МАКЕДОНИЈА“ НА ГЕОРГИ (ЏОРЏ) БРАНОВ ОД КАНАДА Делото „Вистината за Македонија“ на Георги (Џорџ)…

ЕДЕН КАМЕН – ЕДНА ЛИРА, Срцето на Марул е црквата Света Мала Богородица

Во марулскиот синор се познати две цркви и девет населби наречени девети марули. Населбите се на…

Македонски производители претставени на економска конференција во Будва

Повеќе од дваесет македонски производители од прехранбената индустрија во изминатите два дена ги претставија своите производи…

Бугарскиот премиер Донев доаѓа во Северна Македонија на свеченото отворање на железничкиот коридор до границата со Бугарија

Вршителот на должноста премиер на Бугарија, Галаб Донев, во сабота ќе дојде во Република Северна Македонија,…

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Естонија и на Етиопија

 Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Република Естонија и на…

Џафери: Посетата на Урсула фон дер Лајен е потврда за оправданоста на нашата определба за полноправно членство во ЕУ

Посетата на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на земјава е исклучително поволен знак…

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лaјен

 Претседателот Стево Пендаровски ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лaјен, која престојува во…

Ковачевски – Фон дер Лајен: 80 милиони евра поддршка од ЕУ за Северна Македонија за справување со енергетската криза

Европската Унија на Северна Македонија ќе и даде финансиска поддршка за справување со енергетската криза. Првата…

Пендаровски нема да оди на отворање на здружението во Благоевград, не бил поканет

Претседателот Стево Пендаровски во недела нема да оди во Благоевград на отварањето на клубот Никола Вапцаров…