Ковачевски и Мицкоски ќе се сретнат во Владата, во фокусот енергетската криза

За денеска попладне е закажана средбата меѓу премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски…

Владата функционира во полн капацитет, освен пополнување на местото на Милевски не се планира реконструкција

Освен изборот на нов министер за локална самоуправа по оставката на досегашниот, не се планираат други…

Пристапните преговори со ЕУ и илегалната миграција, теми на средбата на Спасовски и Схинас

Почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ и  предизвиците со илегалната миграција беа теми…

Средба Ковачевски – Дир: Целосна поддршка од Северна Македонија за Украина

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Лариса Дир, новоименуваната амбасадорка на Украина во земјава. На состанокот…

Средба Ковачевски-Схинас, се разговарало за справување со миграцијата и скрининг процесот за членство во ЕУ

Зајакнувањето на капацитетите на земјата за надминување на предизвиците со илегалната миграција, но и скрининг процес…

Средба на Петровска со Мејер и Тарквинто: Заеднички продолжуваме да го менуваме ликот на македонската Армија

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска денеска се сретна со заменикот шеф на мисија во американската амбасада,…

Во Костолачка Коса во Србија одадена почит на 1295 загинати Македонци од Вардарскиот баталјон во Првата светска војна

Македонци во Србија денеска во местото Костолачка Коса, крај српскиот град Пожаревац, им одадоа почит на…