Ковачевски: Топланите ќе бидат во функција за загревање на градот

Се одвиваат преговори помеѓу „Адора“ и ЕСМ, кој треба да го преземе затоплувањето на Скопје, и…

Средба Ковачевски – Мејер: Унапредување на соработката со САД во сајбер безбедноста

Можностите за унапредување на соработката помеѓу Северна Македонија и САД во областа на сајбер безбедноста, била…

Ангела Агелер положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Скопје

На церемонија во Стејт департментот, Ангела Агелер положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Република…

Продолжува комисиската расправа за состојбата во енергетика, Владата одобри средства за непречено снабдување со топлинска енергија на Скопје

Владата на вчерашната седница донесе одлука за одобрување 1,1 милијарда денари на АД „Електрани на Северна…

Владата одобри 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија во Скопје

Владата на денешната 85-та седница одобри средства за ликвидно работење на друштвата и континуирано снабдување со…

Владата најавува инвестиции за развој на локалната инфраструктура и во услови на светска криза

Премиерот Димитар Ковачевски, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и министерот за внатрешни работи Оливер…

Пендаровски: Војната во Украина донесе енергетска криза и безбедносни предизвици

Безбедносните прашања секогаш биле важна тема, а неизбежно, најактуелно безбедносно прашање на денешнината е руската агресија…

Северна Македонија нема да ги признае манипулативните референдуми во Украина, порача Османи

Организацијата на т.н. референдуми во окупираните територии на Украина со цел да послужат како алиби за…

Средба на Петровска со Холштајн и Вамслер: Mакедонско-германската одбранбена соработка интензивно се развива

Развојот на одбранбената соработка помеѓу Северна Македонија и Германија, која се фокусира на одбранбената политика, логистиката,…

Османи по 77. Генерално собрание на ОН: Северна Македонија бележи квалитативна промена од консуматор во земја давач на безбедност

Односот и содржината на наративот од и кон Северна Македонија на 77. Генерално собрание на ОН…