Државата апелира да се штеди струја, обезбедени 50 милиони евра за поголемо производството

На ЕСМ од вчера и се на располагање 3,1 милијарда денари или околу 50 милиони евра…

Северна Македонија и Србија ќе потпишат меморандум за соработка на заедничкиот европски пат

Србија и Северна Македонија немаат лесен пат кон Европската Унија и имаат многу допирни точки за…

Османи: Конфликтот во Украина и намалување на последиците од кризата – приоритети во претседавањето со ОБСЕ

Светот повторно е соочен со најголем предизвик. И ОБСЕ е во очи на бурата на тековната…

Од денеска кризна состојба во енергетиката и мерки за штедење струја

Од денеска стапуваат во сила мерките за штедење струја до 15 проценти, а со тоа почнува…

Османи во Виена ќе ги претстави приоритетите на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска, пред Постојаниот совет на ОБСЕ во Виена, ќе ја…

Уставни измени за продолжување на преговорите со ЕУ, тоа нема да биде на штета за ниту еден Македонец, порака од германскиот пратеник Рот

Уставните измени се неопходни за Северна Македонија да ги продолжи пристапните преговори со ЕУ, но истовремено…

Почнува саемот „Винска визија на Отворен Балкан“ – храна, вино, туризам и лидерски самит

Под покровителство на владите на Србија, Северна, Македонија и Албанија од денеска до 4 септември во…

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Мицкоски оствари средба со Михаил Рот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателите Александар Николоски и Тимчо Муцунски, како и секретарот…