Дополнителни 10,3 милиони долари поддршка од САД за демократско општество и конкурентна економија

Дополнителни 10,3 милиони долари американска поддршка за развој на демократско општество и за конкурентна економија, ќе…

Потпишување амандман на Договорот за грант за партнерство за развој со САД

Во Министерството за финансии денеска ќе биде потпишан амандман на Договорот за грант за партнерство за…

Османи на средба со новата украинска амбасадорка Лариса Дир

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се сретна со Лариса Дир, новоименуваната амбасадорка на Украина во…

Бектеши: Ќе се постапува во сите општини каде има загуба на струја

Општина Арачиново ќе биде една од општините што ќе биде позитивен пример и за другите општини,…

Османи ќе учествува на Бледскиот стратешки форум

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска и утре ќе престојува во Словенија, каде што ќе…

Во услови на енергетска криза апели и бизнисот и граѓаните да штедат струја

Во пресрет на очекуваната тешка зима поддршката на земјоделството и менаџирањето со енергетската криза остануваат врвни…

Средба на министерката за одбрана Петровска со новиот амбасадор на Косово, Ќехаја

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска се сретна со новопоставениот амбасадор на Косово во Северна Македонија,…

Прогласена енергетска криза, Комисијата за јавно-приватен дијалог станува кризно тело

Владата вчеравечер прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија на подрачјето на Град Скопје и…

Мицкоски: Од Договорот за добрососедство со Бугарија потекнуваат сите проблеми

Потребно е да се локализира изворот на проблемот што државата го има со Бугарија, а тоа…

Македонската заедница во Албанија нема никаква врска со Бугарија во однос на јазикот, традициите и обичаите, велат Македонците од Преспа, Голо Брдо, Гора

„Во Албанија живеат Македонци, Бугари ниту имало ниту има. Бугарија само вештачки сака да создаде непостоечко…