Османи – Блинкен: Отвораме ново поглавје на стратешкото партнерство меѓу двете земји

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во рамки на посетата на Вашингтон, имаше средба со американскиот…

Извештај на Стејт департментот за верските слободи во Северна Македонија во 2021 година

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен денеска го презентираше редовниот годишен извештај на Стејт департментот за…

САД со грант од 40 милиони долари за модернизација на Армијата на Северна Македонија

САД со дополнителна финансиска поддршка во вредност од 40 милиони долари ќе го поддржи процесот на…

Ковачевски: Неотворањето на преговорите нема да биде пораз за Северна Македонија, туку за ЕУ

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски смета дека неотворањето на преговорите со ЕУ нема да биде пораз…

Османи во Вашингтон го потпиша Договорот од Отава, еден од фундаментите на членството на земјата во Алијансата

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, за време на посетата на САД, во име на Владата…

Започна Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања…

Парламентарното собрание во Атина на Процесот за соработка во ЈИЕ со учество на делегација од Северна Македонија

Важноста на регионалната соработка и придонесот на Процесот на соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) во оваа…

Почнува Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Билатералните односи меѓу Скопје и Вашингтон, но и прашања од глобален интерес ќе бидат во фокусот…

Скопје се надева пристапот на Париз да придонесе за договор со Бугарија, но Софија не очекува решение до крајот на француското претседателство

Властите во Скопје не отстапуваат од дијалогот со Софија и се надеваат дека помошта од меѓународните…

Храната и горивата поскапи, Владата и опозицијата најавуваат предлог-мерки

По бранот поскапувања на храната и енергенсите откако престанаа да важат антикризните мерки, Владата најавува нови…