Ковачевски: Изградбата на гасниот терминал во Александруполи е историски настан за регионот во областа на енергетиката

Изградбата на гасниот терминал во Александруполи е историски настан за регионот и проект за долгорочна енергетска…

Вучиќ од Александропули: Србија гасно да се поврзе и со Северна Македонија со финансирање на ЕУ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Александропули во Грција на церемонијата по повод почетокот на…

Ковачевски: Изградбата на гасниот терминал во Александруполи е историски настан за регионот во областа на енергетиката

Важноста на новиот терминал за течен гас (ЛНГ) во Александруполи за енергетска независност, ослободување од рускиот…

Османи: Сега е моментот да се најде начин за почеток на преговорите со ЕУ

Ние за рокови не можеме да зборуваме, бидејќи навистина ние не сме тие што одлучуваме. Ние…

Литванија изразува целосна поддршка за забрзување на евроинтеграцијата на Северна Македонија

Неопходни се геостратешки одлуки налик на оние во 2004 и 2007 година, кои ќе го зајакнат…

Ковачевски – Пајат: Силна поддршка од САД за регионалните економско-енергетски иницијативи

Регионалните енергетско-економските иницијативи и поддршката од САД беа во фокусот на средбата на премиерот Димитар Ковачевски…

Северна Македонија на 57. место според Индексот на слобода на медиуми на Репортери без граници

Северна Македонија е на 57-мо место на листата од 180 земји според Индексот на слобода на…

Ковачевски, Мицотакис, Петков, Вучиќ и Мишел на инаугурација на изградбата на терминалот за течен гас во Александруполи

Во присуство на премиерите на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на Грција, Кирјакос Мицотакис, на Бугарија, Кирил…

Литванскиот министер Ландсбергис во Скопје, на средби со Пендаровски, Џафери, Маричиќ и Османи

Министерот за надворешни работи на Република Литванија, Габриелиус Ландсбергис денеска ќе престојува во работна посета на…

Научен симпозиум „150 години од раѓањето на Гоце Делчев“

Научниот симпозиум „150 години од раѓањето на Гоце Делчев“ денеска ќе биде отворен во Музејот на…