Дендиас: Европски партнери да покажат поголема храброст и да му дадат нов поттик на процесот на проширување

Ги повикуваме нашите европски партнери да покажат поголема храброст и да му дадат нов поттик на…

Османи во Вашингтон за стратешкиот дијалог Северна Македонија – САД

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска од Токио патува за Вашингтон, каде ќе ја предводи…

Радев и Петков на средба со Макрон за повлекување на бугарското вето за земјава

Претседателот и премиерот на Бугарија, Румен Радев и Кирил Петков, заедно со претставник на бугарското Министерство…

Петровска во посета на САД, ќе има средби во Пентагон и Стејт Департментот

Министерката за одбрана Славјанка Петровска од денеска ја почнува работната посета на Соединетите Американски Држави. За…

Османи: Парламентарната дипломатија клучна за зајакнување на билатералата со Јапонија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во рамки на работната посета на Јапонија, оствари одвоени средби…

Напредок во евроинтеграциите е нужен за земјите од Западен Балкан, но шансите за тргање на бугарското вето сè помали

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ смета дека напредок во евроинтеграциите е нужен за земјите од…

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ со претседателот Мицкоски на Конгрес на ЕПП во Ротердам

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот на партијата Христијан Мицкоски три дена ќе учествува на 27.…

Дражвниот врв на средба со Кацарска за проблемите со кои се соочува Уставниот суд

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска денеска ќе одржи работен состанок со државниот врв на кој…

БРОЈНИ ПОБЕДОНОСНИ БИТКИ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

ДЕЛ ОД РОМАНОТ „АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ“ (МАКЕДОНСКИ) ОД УЛРИХ ВИЛКЕН ВО ПРЕВОД НА СЛАВЕ КАТИН Кога Александар…

ПРИДОНЕСОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ НА ПОЛЕТО НА ЕКОНОМИЈАТА, КУЛТУРАТА, НАУКАТА, ЈАЗИКОТ

Во јуни 197 година пред Христа, кај Киносцефал /Cynoscephalae/ во Тесалија, непоразената македонска војска се нашла…