Американска конгресменка најави можни санкции за Бугарија поради ветото за Македонија

Американската конгресменката Клаудија Тени вели дека размислува да формира коалиција на Капитол Хил што би работела…

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, итно и неодложно почнување на преговорите, порачуваат САД

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Земјата исполни тешки задачи и заслужува брз напредок.…

Втор ден од состанокот на политичките директори на НАТО во Скопје

Во Скопје продолжува неформалниот состанок на директорите за политичкo – безбедносни прашања на министерства за надворешни…

Петровска-Донфрид: САД остануваат силен поддржувач на развојот на државата и на Армијата

Помошник државната секретарка на САД, Карен Донфрид, на денешната средба со министерката за одбрана, Славјанка Петровска,…

ВМРО-ДПМНЕ е наследник на Ванчо Михајлов, го прифаќа и се гордее со него, порача Ковачевски

Мојот личен став и ставот на мојата партија за негативниот лик и дело на Ванчо Михајлов…

Мицкоски бара средба со Ковачевски за одредување датум за предвремени парламентарни избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му предложи на премиерот Димитар Ковачевски заедничка и јавна средба на…

Џафери-Стефанчук: Ќе се приклучиме кон намерите за обнова на Украина, по завршувањето на оваа бесмислена војна

Република Северна Македонија безрезервно се приклучи кон сите рестриктивни мерки преземени од меѓународната заедница кон Руската…

Потпретседателот на ЕБОР Боуман во Скопје на средби со Ковачевски, Бесими и банкарската фела

 Потпретседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за политика и партнерство, Марк Боуман денеска…

Вархеји со јасна порака од Скопје и Софија – да се реши прашањето за почеток на преговори до крајот на јуни

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји со иста и јасна порака си замина од…

Помошник државната секретарка Донфрид во посета на Северна Македонија

Помошник државната секретарка на САД за европски и евроазиски прашања Карен Донфрид денеска ќе ја посети…