Османи: Оптимизмот меѓу Скопје и Софија се должи на позитивната атмосфера последните месеци

Оптимизмот и од Скопје и од Софија се должи на позитивната атмосфера која ја создадовме последните…

Милошоски: Бројките од пописот се поразителни, а операцијата некомплетна

ВМРО-ДПМНЕ смета дека пописот, чии резултати беа презентирани денеска, е некомплетен поради изнесениот податок дека 7,2…

Спасовски: Со стекнатата Меѓународна акредитација на Центарот за обука се отвораат нови образовни перспективи за безбедносните структури

Со ова ќе го означиме остварувањето на уште еден успешен исчекор на Центарот за полициски обуки…

Симовски: Податоците од пописот се собрани и обработени професионално и по сите стандарди

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски тврди дека податоците кои се собрани со спроведениот…

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Индија

 Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Индија во Република…

Попис 2021: Во земјава живеат 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци и 24,3 Албанци

Вкупното резидентно население во земјава изнесува 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто се Македонци,…

Папајоану: Нашето цврсто барање е веднаш да започнат пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ

Нашето цврсто барање е веднаш за започнат пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија, рече…

Маричиќ: Немаме дилеми на кој пат треба да останеме, но очекуваме ЕУ да ги отвори вратите за преговори

Ние како Влада немаме дилеми на кој пат треба да останеме, но очекуваме ЕУ да ги…

Ковачевски – Едштадлер: Евроинтеграциите на Северна Македонија се потребни за стабилноста на регионот и ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска  се сретна со Каролина Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ на Република Австрија,…

Едштадлер: Потребно е Северна Македонија да го направи следниот чекор во процесот на проширување

Потребно е Северна Македонија да го направи следниот чекор во процесот на проширување, не се доволни…