Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис…

Турско МНР: Северна Македонија да ги земе предвид забелешките на Националното координативно тело на Турците за резултатите од пописот

Турција ги поддржува легитимните барања и ги штити правата и интересите на турската заедница, која со…

Ковачевски – Хулм: Северна Македонија треба да направи исчекор кон ЕУ

Од големо значење е Република Северна Македонија да направи исчекор во европските интеграции бидејќи пандемијата и…

Блинкен повика на брз влез на Северна Македонија во ЕУ, благодарност до Скопје за поддршката за Украина

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен разговараше со премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски, јавија синоќа…

Виена бара Брисел да си го одржи зборот, приемот на Скопје и Тирана е прашање на стабилноста и безбедноста на ЕУ

Австрија бара ЕУ да го одржи зборот и дадените ветувања кон Република Северна Македонија, а Скопје…

Попис 2021: Преброени 1.836.713 жители, 598.632 домаќинства, 839.174 станови

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми,…

Бугарските забелешки за средновековниот период и евентуално Гоце Делчев, теми на состанок на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Нов состанок ќе се одржи денеска и утре Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни…

Избрани нови членови на МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите на 20. Изборно собрание што се одржа денеска за редовни…

Ковачевски – Блинкен: За САД итното отворање на преговорите на Северна Македонија со ЕУ е врвен приоритет

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва имаше телефонски разговор со државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Ентони Блинкен,…

Мицкоски: Пописот е нецелосен, веднаш после промената на власта ќе спроведеме електронски попис

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во своето гостување во емисијата ,,Што не е јасно” на Алфа…