Новогодишно обраќање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Годинава што заминува беше година на големи предизвици, но и на големи промени. Промени кои ги…

Во 2021 со резултати – Северна Македонија целосно воено интегрирана во НАТО

Одбраната и Армијата во 2021 година имаа значајни резултати на планот на заокружување на интегративниот процес…

Струјата ќе поскапи за 9,48 отсто, Владата усвои Програма за помош на ранливите потрошувачи на енергија

Цената на електричната енергија за домаќинствата од 1 јануари ќе се зголеми за 9,48 проценти, а…

Пендаровски му го врачи мандатот на Ковачевски за состав на нова влада

Претседателот Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот за состав на нова влада на лидерот на…

Прашањето со Бугарија клучно за МНР и во наредната година, Османи очекува посета на Петков на Скопје во јануари

Надминувањето на разликите со Бугарија ќе биде едно од клучните прашања за Министерството за надворешни работи…

Ковачевски ќе го добие мандатот за влада од Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска  ќе му го врачи мандатот за состав на нова влада на лидерот…

Ковачевски на средба со Брнз: Остануваме посветени на реформите и евроинтегративниот процес

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски заедно со секретарот за меѓународна соработка на партијата, Бојан Маричиќ, денеска…

Новата влада би ги преземала функциите на 17 јануари 2022, очекува Џафери

Претседателот на Собранието Талат Џафери изјави дека утре е Денот Д кога ќе се даде мандатот…

Ковачевски избран за мандатар, нова влада најдоцна до средината на јануари

Партијата ќе биде главен креатор на квалитетни политики и поддршка на институциите. Секое нејзино тело од…

МД „Илинден“: Остро реагираме на обидите за побугарување на Македонците во Голо Брдо

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана и неговиот огранок за Голо Брдо во писмена реакција остро го…