Тасулас и Џафери изразија волја и подготвеност за интензивирање на соработката и комуникацијата

Оваа прва средба да биде поттик за наша поинтензивна взаемна комуникација и соработка, порача претседателот на…

Петти ден од изборната кампања во вториот круг, се засилуваат активностите на терен

Поминаа четири дена од кампањата за вториот круг на Локалните избори 2021, а кандидатите за градоначалници…

Мицкоски од Радовиш: Новата иднина е на дофат, потребен е само уште еден исчекор

Новата иднина е на дофат, потребен е само уште еден исчекор, уште еден значаен потег –…

Средба Џафери – Форнаве: Силна поддршка на Шведска за членството на Република Северна Македонија во ЕУ

Во рамките на Европската конференција на претседатели на парламенти на земјите членки на Советот на Европа,…

Анже Логар пред ЕП: Патот на земјите од Западен Балкан кон ЕУ нема да биде автопат, туку мал пат со многу кривини

 Европскиот парламент, два дена по објавувањето на пакетот за проширување на Европската Комисија, денеска на пленарна…

Во Атина Европска конференција на претседатели на парламенти

Претседателот на грчкиот парламент Константин Тасулас, претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа Рик Даемс…

Промена на собранискиот состав по локалните избори

Локалните избори донесоа промена во собранискиот состав откако четворица пратеници победија во првиот круг и ќе…

Шекеринска во Брисел на прв состанок со физичко присуство на НАТО министрите за одбрана од почетокот на пандемијата

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска и утре во седиштето на Алијансата во Брисел ќе учествува…

Да се зајакне независноста и капацитетот на регулаторите за медиуми и за електронски комуникации, препорачува ЕК

Да се финализира и усвои долгорочна стратегија за информатичка и комуникациска технологија (ИКТ), да се зајакне…

Извештајот на ЕК одново потврди дека Северна Македонија го испорача ветеното, ветото од Бугарија се уште пречка за старт на преговорите

Европската комисија потврди со уште еден извештај дека Северна Македонија ги исполнува критериумите да ги почне…