Мицкоски: Да создадеме нова иднина и заедно да го поразиме криминалот и корупцијата и да создадеме нови работни места

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од митингот во Неготино ја побара поддршката за кандидатот за…

Мицкоски: Ова се избори на кои се одлучува во каков правец ќе продолжи нашата Македонија

Ова се избори на кои се одлучува во каков правец ќе продолжи нашата Македонија. Овие избори…

Папајоану: ЕУ перспективата на Западен Балкан е и останува стратешка цел на Грција

Стратешки приоритет и стратешка цел за Грција е и останува европската перспектива на земјите од Западен…

Вархеји: Со Заев разговаравме како да го придвижиме напред процесот на проширување преку отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Со нетрпение го очекуваме Самитот ЕУ-Западен Балкан идната седмица во Словенија. Западен Балкан е клучен приоритет…

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

По текстот што го објави агенцијата Ројтерс вчера дека некои земји членки бараат крај на проширувањето…

Совет на Европа: Опсерваторија за учење историја за промовирање на нијансирано разбирање и критичко читање на минатото

Комисијата за култура, наука, образование и медиуми, на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која…

Османи: Се додека поддршката на Брисел за проширувањете е недвосмислена, ние треба да продолжиме да работиме

Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за…

Брисел и Скопје очекуваат решение со Бугарија и почеток на преговорите до крајот на годината

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Северна Македонија…

Еврокомесарот Вархеји во Скопје

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска треба да  допатува во Скопје. Предвидено е Вархеји да има…

Втор ден кампања за Локалните избори

Кандидатите за градоначалници, политичките партии и коалициите со собири и средби со граѓаните денеска ја продолжуваат…