Заев: ЕУ има морална обврска кон Северна Македонија и очекувам да најде начин да го деблокира проширувањето

Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше на Европскиот форум Алпбах кој оваа година е посветен на три…

ВМРО-ДПМНЕ објави уште 10 кандидати за градоначалници

Би сакал да известам за одлуките на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на кои се…

Почнува есенската сесија, Парламентот во сенка на локалните избори

Пратениците се враќаат на работа во Собранието на Репубика Северна Македонија, на речиси месец и половина…

На полноќ истекува рокот за собирање потписи за независни кандидатури на локалните избори

На полноќ завршува рокот за собирање потписи за независни кандидатури за градоначалници и советници за локалните…

Учениците се враќаат на настава во клупите, задутре почнува учебната 2021/2022

Учебната 2021/2022 година на 1 септември ќе почне со отворени училишта за основците и средношколците. Настава…

Рама: Албанија и Северна Македонија, станаа како ликовите во „Чекајќи го Годо“, а ЕУ многу личи на Семјуел Бекет

Албанскиот премиер Еди Рама, во врска со континуираните одложувања на отворањето на пристапните преговори за членство…

Даштевски: Употребата на терминали за отпечаток на прсти влева поголема сигурност на изборите

-Терминали за отпечаток на прст се користат во 50 држави, пред се од третиот свет. Земјава…

Мицкоски: Ќе ја поддржиме кандидатурата на Данела Арсовска за иден градоначалник на Скопје

Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука да го поддржи идниот градоначалник на Град Скопје Данела…

Владиката Партениј: Од вакцините да не се прави теологија

Игуменот на свештената бигорска Обител, епископ Антаниски, господин Партениј, во врска со актуелната проблематика со вакцините,…

Шекеринска-Тонин: Загриженост и силна осуда на нападите во Кабул

Во делот на одбраната со Словенија имаме одлична соработка која сега со нашето членство во НАТО…