Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје, дебати и договори за поврзан Балкан

„Поврзан Балкан“ е насловен главниот панел на Регионалниот економски  форум што ќе се одржи денеска во…

Османи во официјална посета на Турција

 Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе престојува во официјална посета на Анкара, каде што…

Економски форум во Скопје

„Поврзан Балкан“ е насловен главниот панел на Регионалниот економски  форум што ќе се одржи денеска во…

УНХЦР: Конвенцијата за бегалци – 70 години заштита на животот на луѓето приморани да избегаат

Конвенцијата за статусот на бегалците од 1951 година се смета за клучен меѓународен договор. Оценуваат дека…

Свечена седница на Комитетот за односи меѓу заедниците по повод 20 години Охридски рамковен договор

Комитетот за односи меѓу заедниците денеска во Собранието ќе одржи свечена седница по повод одбележувањето на…

Заев: Почнува нова ера на соработка во регионот – автентична, самостојна иницијатива на Северна Македонија, Србија и Албанија

Од денеска почнува нова ера на соработка во регионот. Се поврзуваме за развој на нашите економии,…

„Патот на Црешовото топче“ и оваа година во Бигорскиот манастир

 Свештената Бигорска Обител по дванаесетти пат беше домаќин на илинденската манифестација „Бигорски манастир – Патот на…

Владата расправаше за реформите за поголема финансиска автономија на општините

Владата на денешната тематска седница посветена на процесот на институционална децентрализација ги разгледа и усвои Дополнувањата…

Владата го одобри третиот пакет проекти за 34 општини од програмата ТАВ

Владата на денешната тематска седница за третата група договори од пренаменети средства од Договорот со ТАВ,…

Потпишување договори за кофинансирање на проекти за прекугранична соработка со Бугарија и Косово

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски со претставници на граѓанскиот сектор, на општините и на два…