Вучиќ: „Мини Шенген“ ќе ги промени работите на Балканот и потврдува дека сме способни самите да одлучуваме за себе

Регионалната иницијатив што досега беше позната како „Мини Шенген“ е победа за иднината, нешто што ќе…

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

„Нула минути на граница“, тоа е нашата цел, им порачаа денеска стопанствениците на политичките лидери Зоран…

Рама: Она што ќе го правиме во ЕУ утре, почнуваме да го правиме денес и тука во регионот

Овој регион не може да продолжи да е заложник на минатото, поделени сме ситни. Сакаме да…

Скопје, Тирана и Белград ја зацврстуваат договорната рамка за идна поголема соработка

Премиерите на Северна Македонија Зоран Заев, на Албанија Еди Рама, и претседателот на Србија Александар Вучиќ,…

Маричиќ очекува измените на Изборниот закон да бидат усвоени пред летната пауза на Собранието

Измените на Изборниот закон денеска или најдоцна до утре на предлог на група пратеници треба да…

Република Бугарија и Република Северна Македонија ќе соработуваат и во областа на земјоделието

Советот на министри го одобри нацрт Меморандумот за разбирање меѓу Министерството за земјоделие, храна и шумарство…

Вучиќ: За Србија посетата на Скопје е многу важна

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска пристигна во дводневна посета на Скопје, каде ќе се сретне…

На собраниска седница Предлог- резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за „црвените линии“ во разговорите со Бугарија

Собранието денеска треба да продолжи со работа по 47-та седница, на чиј дневен ред е Предлог-резолуција…

Во пораст бројот на заболени од Ковид-19, можни рестрикции за невакцинираните

Во пораст е бројот на заболени од Ковид-19 во државава. Податоците што ги објави вчера Институтот…

Повеќе пари за здравството, капитални расходи, економијата и граѓаните со усвоениот ребаланс на Буџетот

Повеќе приходи во буџетот, повеќе средства за капитални расходи, за мерки за поддршка на стопанството и…