Мендес да Силва: Португалија никогаш не би го загрозила изнаоѓањето решение меѓу Скопје и Софија

Португалија никогаш не би го загрозила процесот на изнаоѓање решение во спорот меѓу Бугарија и Северна…

Билатерални одбранбени консултации меѓу Северна Македонија и САД

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска попладнево ги отвори повеќечасовните билатералните консултации со САД за одбраната, кои…

Мицкоски во Брисел: Македонскиот народ повеќе не е подготвен на дополнителни отстапки

Денеска заврши политичкото собрание на Европската народна партија, на маргините имав прилика да поразговарам со претседателот…

Џафери на средба со европратениците Шидер, Ќучук и Валсман: Разочарани сме од одложувањето на датумот за почеток на преговорите

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска во Брисел имаше средба во хибриден формат со пратениците од…

Мицкоски на средби со Мекалистер, Рангел и Шидер: Не постои друга алтернатива освен членство во ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на политичкото собрание на Европската народна партија (ЕПП) оствари…

Шекеринска до мировниците: Добродојдовте дома, покажавте дека на Армијата на Северна Македонија, НАТО може да се потпре!

„Почитувани мировници, добредојдовте дома! Ви благодарам за службата, за храброста, за издржливоста. Ви благодарам за сето…

Вучиќ, Рама и Заев: На земјите од Западен Балкан им е потребна ЕУ колку што и се тие потребни на Унијата

Остануваме уште попосветени на нашиот пат кон Еевропската Унија и на регионалната соработка. Нашите земји се…

Пендаровски: Покажавте дека наши војници можат да служат успешно во која било мировна мисија

Пред безмалку 30 години кога на наша територија беа распоредени мировни сили на ООН или по…

Шекеринска до мировниците во мисиите во Авганистан: Вие бевте влезницата на С Македонија во НАТО

Нашето денешно членство во НАТО е заслуга на сите над 500 армиски припадници во мисијата „Одлучна…

Вучиќ, Заев и Рама заклучија дека само регионалното поврзување, со поддршка на ЕУ, може да придонесе за целокупна стабилност на регионот и Европа

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и премиерите на Република Северна Македонија и Република Албанија, Зоран…