Милановиќ: Погрешно и неморално е да се спори идентитетот, правото на име и јазик

Изјавата на португалската државна секретарка е резултат на незнаење и невнимание. Јас не сакам да бидам…

Средба Пендаровски – Милановиќ: Хрватска е еден од најголемите поддржувачи на евроинтеграцијата на С Македонија

Реафирмација на поддршката од Хрватска за евроинтеграцијата на Северна Македонија, со уверување за исчекор и отворање…

Пендаровски од Загреб: За нас не постои друга одржлива алтернатива освен полноправно членство во ЕУ

Хрватска е една од најголемите поддржувачи на евроинтеграциите на Република Северна Македонија. Ние сме и благодарни…

Димитров: Португалскиот предлог е македонски јазик за ЕУ, со унилатерална изјава за бугарскиот став

Португалскиот предлог се потпира на предлог преговарачката рамка што ја предложи Европската комисија, параграфот околу македонскиот…

Охрид и Отешево на 1 и 2 јули ќе бидат домаќини на највисоките претставници од САД, Европа и регионот

Течат последните подготовки за најголемата меѓународна конференција која се организира во земјава „Преспа форум дијалог“. На…

Пендаровски ја почна официјалната посета на Хрватска

Претседателот Стево Пендаровски претпладнево во Загреб беше пречекан од хрватскиот претседател Зоран Милановиќ со државни и…

Влада: Изјавата на Закаријаш е целосно спротивна на португалскиот предлог за изнаоѓање решение

Изјавата на државната секретарка за европски прашања на Португалија, Ана Паула Закаријаш во однос на македонскиот…

Флориан Бибер за МИА: Бугарското вето е неоправдано и е злоупотреба на моќта на членка на ЕУ

Бугарското вето е секако неоправдано и за жал националистичка злоупотреба на моќта на земја членка на…

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Хрватска

Претседателот Стево Пендаровски од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Хрватска. Шефот на државата…

Во очекување ЕУ да го исполни ветеното, земјите од Западниот Балкан ја зајакнуваат регионалната соработка

Северна Македонија, Албанија и Србија остануваат посветени на својот европски пат и на регионалната соработка, свесни…