Без маски на отворено од 1 јуни, свадби до 100 гости, полицискиот час останува – предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово на состанок донесе одлука да се достави предлог до Главниот координативен…

Нова кредитна линија од ЕБОР преку Охридска банка за подобрување на енергетската ефикасност

Преку новата кредитна линија на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за Охридска банка во…

„Инциденти“ со Бугари во Хрватска поврзани со Северна Македонија

Во Хрватска во изминатите неколку денови се случиле неколку инциденти поврзани со бугарски државјани, за што…

АВМУ: Носителите на јавни функции да се воздржат од изнесување ставови со сомнеж во кредибилноста на истражувачките новинарски стории

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска преку соопштение реагира во врска со изјавите на премиерот…

Во прилепскиот театар се подготвува претставата „Светулки“

Во прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ се подготвува претставата „Светулки“, според текст на хрватската авторка Тена…

Повик за аплицирање на млади новинари за „Стипендија Јиржи Динсбир 2022 година“

Во тек е аплицирањето за новинари за „Стипендија Јиржи Динсбир 2022 година“ (Jiri Dienstbier Journalism Fellowship…

Ангеловска-Бежоска: Се очекува постепено закрепување на извозот и раст од 15,2 отсто годинава

Извозот минатата година, при намалување на извозната побарувачка за нашите стоки и услуги, којшто беше со…

Словенечкиот амбасадор Предан во посета на Државниот архив

Словенечкиот амбасадор во земјава, Милан Предан, го посети Државниот архив и разговараше со директорот Емил Крстески,…

Маркуш: Промената на името на земјата не беше наградено со најлогичниот резултат – почнување на преговори со ЕУ

Словачкиот амбасадор во земјава Хенрик Маркуш, денeска, говорејќи на четвртата пленарна сесија на Националната конвенција за…

Бектеши: Трговијата е значаен поттик за зголемување на соработката во регионот

Република Северна Македонија дефинираше среднорочна политика за поголема отпорност на економијата која се темели на повеќе…