Повик до новинари и медиумски работници за вакцинација против Ковид-19

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) во…

Средба Шекеринска – Фенгхе: Борбата со пандемијата бара заедништво и меѓусебна поддршка

Денеска, во Министерството за одбрана, со високи воени почести беше пречекан министерот за одбрана на Народна…

Команден, контролен, комуникациски и комјутерски центар, иако во различни земји (РС Македонија и Р Грција) меѓусебно поврзани за операции за олеснување при справување со катастрофи

Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска (вторник, 30.03.2021) реализираше  значаен настан во Струмица:  во Регионалниот…

Заев на средба со министерот за одбрана на Кина разговарал и за испораката на вакцините „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев прими делегација на Министерството за одбрана на Народна Република Кина предводена од министерот…

Средба на Пендаровски со министерот за одбрана на НР Кина, генерал Веи Фенгхе

 Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Народна Република Кина, генерал Веи Фенгхе,…

Алијанса и Алтернатива се против одложување на пописот, ќе го искористат Бадинтер во Собранието

Алијанса за Албанците и Алтернатива се против одложување на пописот, што вчера го договорија премиерот и…

Законските измени за набавка на опрема за отпечатоци од прсти е готова и може да биде на првата собраниска седница, изјави Маричиќ

Текстот со кој се допрецизираат сите неопходни елементи за да може да се набави опремата за…

Спасовски: Решенијата за државјанствата не можат да отстапуваат од меѓународната пракса и од тоа што се нормативи на државата

Решенијата за државјанствата не можат да отстапуваат од меѓународната пракса и од тоа што се нормативи…

Заев: Влегувањето на Француската агенција за развој во земјата е дополнителна поддршка за нашиот евроинтеграциски процес и билатералните односи

Договорот за соработка со Француската агенција за развој, значи дополнителна поддршка во достигнувањето на европските стандарди…

Бугарското МНР се огради од видеото на Џамбаски и го оцени како несоодветно

Министерството за надворешни работи на Бугарија смета дека предизборното видео на европратеникот Ангел Џамбаски е несоодветно.…