Средба Спасовски – Хрисохоидис: Инвестираме во добрососедство, како партнери во борбата против криминал на национално и регионално ниво

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска имаше средба со грчкиот министер за цивилна заштита Михалис Хрисохоидис, на…

Битиќи: Просечната плата ќе продолжи да расте, ако се влоши епидемиолошката состојба ќе делуваме со нови мерки

 Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи очекува во јуни годинава кога се заокружуваат 4 години од…

Потпишана декларација за соработка помеѓу ЗНМ и СЕММ и Здружението за интерактивно огласување ИАБ Македонија

Здружението на новинари на Македонија и Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ), и Здружението за интерактивно…

Бектеши-Томан: Потенцијалите за соработка меѓу С Македонија и Чешка се големи

Продолжувањето на успешната соработка помеѓу двете земји, како и можностите за нејзино продлабочување, беа тема на…

Судот му одреди на Мијалков ефективен притвор, ќе биде спроведен во КПУ Затвор Скопје

 Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за укинување на мерката куќен притвор…

Во Струмица одбележана 17-годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски

Пред споменикот „Македонија“, подигнат во чест на трагично загинатиот македонски претседател, Борис Трајковски, родната Струмица ја…

Еко Герила со писмо до премиерот, бара одговори за штетноста за водата за пиење поради изградбата на хидроцентралите

Здружението Еко Герила испрати писмо до премиерот Зоран Заев прашувајќи го дали знае дека веќе се…

Обвинителството бара ефективен притвор за Мијалков

Обвинителката Ленче Ристовска, како еден од застапниците на обвинението во случајот случајот „Таргет –Тврдина“ побара ефективен…

Стерјовски и Заев разговараа за положбата на македонската заедница во Албанија

Претседателот на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, воедно и пратеник…

За Мијалков 12, а за Јанкулоска четири години затвор за „Таргет-Тврдина“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков доби  казна затвор од 12 години…