Божиќна порака на бискупот скопски и апостолски егзарх Киро Стојанов

Бискупот скопски и апостолски егзарх Киро Стојанов упати порака по повод празникот Божик што задутре го…

Презентиран новиот концепт за реформи во основното образование

Настава со осум или девет задолжителни предмети поделени во две групи. Едната македонски, албански, турски српски…

Божиќна честитка на бискупот скопски и епарх струмичко-скопски Киро Стојанов

Бискупот скопски и епарх струмичко-скопски Киро Стојанов упати честитка по повод празникот Божик, што задутре го…

Скопје не се откажува од комуникацијата со Софија, Борисов се надева на решение следната година

Министерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека продолжува комуникацијата меѓу Скопје и Софија во насока…

Филипче: Со донацијата на вакцини против Ковид-19 од Бугарија за кратко ќе го почнеме процесот на вакцинација

Владата на Република Бугарија на денешната седница донесе одлука од секоја колична вакцини против Ковид –…

Нема бај-пас до ЕУ, реформите продолжуваат, ќе се бара решение со Бугарија

Не ни требаат бај-пас решенија за членството во ЕУ кое е наша единствена алтернатива. Иако Унијата…

Забранети летови и карантин за патниците од Британија, се работи на побрза набавка на вакцини

Поради појавата на нова мутација на коронавирусот во Велика Британија, од денеска се забранети сите летови…

Пендаровски – Шентоп: Натамошно продлабочување на македонско-турските односи во сите сфери

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција Мустафа Шентоп,…

Заев – Шентоп: Турција останува силен поддржувач на С Македонија

Претседателот на Владата Зоран Заев, придружуван од министерот за економија Крешник Бектеши и од замениците министри…

Средба Џафери – Шентоп: Традиционалните односи меѓу Македонија и Турција се одвиваат по нагорна линија

Билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Република Турција се на највисоко ниво и се одвиваат…