Официјално Центарот за обука на пилоти во структурата на Армијата на Република Северна Македонија

Со воена церемонија во Центарот за обука на пилоти (ЦОП), во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец,…

Истражување на Евротинк: Граѓаните со најголема доверба во Армијата, најмалку им веруваат на судските институции

Граѓаните имаат најголема доверба во Армијата, 63 отсто, по што следат полицијата  и религиозните заедници со…

Да се празнува одговорно со цел заштита од Ковид-19, кривична за сите групирања

Новогодишните празници граѓаните да ги празнуваат одговорно и во кругот на семејството, за да го заштитат…

Попис во април, опозицијата бара пролонгирање

Попис ќе има во април догодина зашто е неопходен за развојот на државата, велат од владејачкото…

Претседателот Пендаровски го прими командантот на КФОР, генерал-мајор Федеричи

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на КФОР, генерал-мајор Франко Федеричи, кој престојува во работна…

Свети Климент Охридски Чудотворец

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и…

За идентитетот како европска вредност не се преговара, бугарското вето опасност за политичко мешање во историјата

За идентитетот како европска вредност не се преговара. Македонскиот идентитет на македонскиот народ и македонскиот јазик апсолутно…

По долгогодишно преговарање, гасоводот преминува во стопроцентна сопственост на државата

По долгогодишно преговарање меѓу државата и компанијата „Макпетрол“ и повеќе судски спорови за сопственоста на гасоводот…

Пендаровски ќе ја прими ковид вакцината, според него треба да се вакцинираат сите од државно-политичкиот врв

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва изјави дека тој и семејството ќе ја примат ковид вакцината…

Армијата засилена со 200 професионални војници, догодина со уште 250

Нови 200 професионални војници денеска се приклучија во редовите на Армијата на Република Северна Македонија, а…