Брисел: Речиси воопшто нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Повеќе високи дипломати од земји членки на ЕУ за МИА потврдија дека Северна Македонија речиси сигурно…

Плевнелиев: Сега е историски момент – Скопје да даде гаранции за реформи, а Софија да се откаже од ветото

Се наоѓаме во историски момент. Бугарија носи голема одговорност за тоа што се случува во регионот.…

До 14 декември затворени копнените граници на Грција и забранет влез за државјани на трети земји

Одлуката на грчката Влада за „воведување мерки за привремено ограничување на копнените, воздушните и морските поврзувања…

„Фајненшел тајмс“: Бугарија се приклучи кон проблематичната европска група

Бугарскиот опозициски политичар Христо Иванов пренесуваше во живо на Фејсбук пред вилата на Црното Море во…

САД со охрабрување билатералните прашања да се решаваат надвор од евроинтеративниот процес, но и со поддршка за првата меѓувладина конференција до крајот на годинава

Северна Македонија и земјите-членки на Европската Унија добија охрабрување од САД да продолжат да бараат решение…

Димитров: Не се откажуваме од македонскиот идентитет и јазик, ниту од европската иднина

Прашањето на јазикот и идентитетот е резултат на еден историски процес и ние не можеме за…

Пендаровски: Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа од рамките на договорот

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот. Тука немавме…

Македонскиот јазик и идентитет не се на масата за преговори, Берлин останува оптимист за првата меѓувладина до крајот на годината

Нашата државност почива на темелите на антифашизмот, но неприфатливо е давање етнички карактеристики на фашизмот,  изјави…

Иванов: Кога сте подготвени едно прашање да го решите по секоја цена, тогаш цената е највисока

Почитувани Македонци,  Како претседател на Република Македонија во двата мандата во многу мои обраќања кон македонската…

Месиќ: Македонската нација е историски факт, не ја создал ниту Тито, ниту Коминтерната

Сметам дека односот меѓу Бугарија и Македонија, во времето додека Македонија беше во рамките на Југославија,…