Германија инсистира на одржување на меѓувладината конференција до крајот на годинава, Бугарија останува на ставот за преговарачката рамка

Германија повторно потенцира дека цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција…

Рекордни 870 случаи на Ковид-19 и нови мерки, задолжителна маска и забрана за групирање на отворено

Нови рекордни 870 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, додека Собранието доцна синоќа го донесе Законот…

Мицкоски: Европа и должи на Македонија да ја разубеди Бугарија да не ја блокира земјава на патот кон ЕУ

Во емисија на штипска телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека Македонија…

Средба на вицепремиерот Димитров со Каролин Вино, заменик на генералниот секретар за европски прашања во Владата на Франција

Француското искуство во координацијата на европските прашања може да помогне за зајакнување на нашите капацитети. Со…

Захариева: Не ни е целта да ја блокираме, напротив 30 години сме и помагале на Северна Македонија

Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Северна Македонија ги има сите гаранции да се применува во…

Груби до Ангелов: Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска во својот…

Димитров во францускиот Сенат: Потврдена поддршката од Франција за нашата европска иднина

Клучните приоритети од ЕУ агендата за периодот што следи, предизвиците на евроинтегративниот пат, регионалните здравствени и…

Ангелов: Бугарија не може да ги промени своите позиции за преговарачката рамка

Бугарија не може да ги промени своите позиции затоа што има декларација на Парламентот и одлука…

Османи: Договорот со Бугарија е рамка за решавање на сите прашања

Договорот за добрососедство со Бугарија е рамката за решавање на сите недоразбирања меѓу двете земи, прашањата…

Во МНР средба за ко-претседавањето на С.Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес

Во Министерството за надворешни работи претпладнево ќе биде одржан работен појадок на шефот на дипломатијата Бујар…