Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интеграцијата на С. Македонија во ЕУ

Со нетрпение го очекувам усвојувањето на Преговарачката рамка и одржувањето на првата Меѓувладина конференција и бидете…

Хаѕидакис: Интерконекторот за природен гас нафтовод може да ги приближат Северна Македонија и Грција

интерконекторот за природен гас и надградба на нафтоводот, како на два енергетски проекти кои можат да…

Вицепремиерот Димитров во работна посета на Германија

На покана на германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот, заменик претседателот на Владата задолжен за…

Средба Заев – Ханеда: Државата продолжи по правиот пат со отворени перспективи

Изборот на напредок и продолжување на реформите од страна на граѓаните го овозможи членството во НАТО…

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Историјата е многу важна и за двете страни, но тоа мора да биде појдовна основа за…

Ципрас ѝ честиташе на грчката Влада за фразата „историскиот Договор од Преспа“, грчкото МНР ја корегираше заедничката изјава Грција-САД и ја избриша придавката

Фразата „Историскиот Договор од Преспа“ во заедничката изјава Грција – САД, по коментарот на лидерот на…

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја продолжува својата прва работна посета откако е на оваа…

САД и Грција ги потенцираат важноста на историскиот Договор од Преспа и неговата доследна имплементација

Важноста на Договорот од Преспа, неговото доследно спроведување, членството на Северна Македонија во НАТО, како и…

Зголемените сообраќајни контроли даваат резултати, порача Спасовски

Проектот за поставување камери на крстосници и „боди камерите“ на полицајците е еден од најголемите предизици…

Средба Маричиќ – ди Џовани, тема подобрување на системот за правда за децата

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со претставничката на УНИЦЕФ во Северна Македонија, Патриција…