Грчките медиуми за новата македонска влада

Доверба од Собранието на Северна Македонија, доби кусо пред полноќ про-западната влада на Зоран Заев, по…

Заев официјално ја презеде функцијата премиер од Спасовски

Новиот премиер Зоран Заев официјално ја презеде функцијата. Рано утрово тој во Владата се сретна со…

Пораки од Вархеји и Хан за новата македонска влада

Европската Комисија сѐ уште не реагирала официјално на формирањето на новата влада во Северна Македонија, но…

Захарива им честита на Димитров и Османи, очекува да продолжи спроведувањето на Договорот за пријателство

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева испрати честитки до новоименуваниот вицепремиер за…

Почина Вељо Цфарку еден од најпознатите интелектуалци Македонци од областа Голо Брдо

На 85-годишна возраст во Тирана почина Вељо Цфарку, познат интелектуалец, учител, новинар, собирач на македонскиот фолклор…

Ќучук ја поздрави новата влада и ја повика да изготви патоказ за ЕУ реформи

Известувачот за Северна Македонија во Европскиот Парламент Илхан Ќучук утрово го поздрави стапувањето на должност на…

Северна Македонија со нова Влада, Заев доби втор мандат

Северна Македонија доби нова Влада. Зоран Заев синоќа кусо пред полноќ ја доби поддршката за втор…

Заев: Владата ќе биде во интерес на граѓаните, ќе служиме чесно и одговорно

Северна Македонија вечерва доби нова, мала, ефикасна и одговорна Влада, подготвена да работи и да сработи…

Инвестициите на Гојко Јаковлески, алиас Гојко Делчев-Рафкин – Гоце Македонски

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ На Гојко Јаковлески, алиас Гојко…

ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ – ДОБИТНИК НА НАЈВИСОКИОТ АМЕРИКАНСКИ МЕДАЛ ЕЛИС АЈЛАНД (ELLIS ISLAND)

Медалот на честа „Елис Ајланд“ (Ellis Island) им се дава во спомен и им оддава признание…