Царовска: Ќе има санкции за компаниите, се испитуваат правните можности

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска денеска потврди дека ќе има санкции за компаниите кои добија…

Честитка од Мицкоски по повод Курбан бајрам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка до припадниците од исламска вероисповед по повод празникот Курбан…

Заев со честитка за Курбан Бајрам: Овој празник кој ја слави добрината, нека нѐ води кон подобра и посветла заедничка иднина

По повод празникот Курбан Бајрам, претседателот на СДСМ Зоран Заев во свое лично име и во…

Растот на извозот од зоните заклучно со јуни 820 милиони евра

Во изминатиот период извозот од индустриските зони значително порасна и заклучно со минатиот месец изнесува 820…

Се очекува одлука од Грција за обнова или поништување на забраната за авионско, железничко и копнено поврзување со државава

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени поврзувања со С. Македонија,…

ССМ: Од јули минималната плата 14.934 денари, санкции за несовесните работодавачи

Сојузот на синдикати на Македонија потсетува дека од 1 јули минималната плата изнесува 14.934 денари без…

Реисот Фетах Шаќири упати порака по повод Курбан Бајрам

Претседателот на Исламската верска зедница в.д. реси ул улема ефенди Фетах Шаќири упати порака по повод…

Македониците од Пустец го одбележа патронот на манастирот „Света Марена“ во Туминец

Македонците од општина Пустец, Мала Преспа го одбележаа патронот на манастирот „Света Марена“ во селото Туминец.…

Хелсиншки комитет: Најчести основи за дискриминација во земјава – пол, род, попреченост, сексуална ориентација…

Според податоците од Годишниот информатор за дискриминација за 2019 година кој е дел од проектот „Поддршка…

Работна средба на министерот Нухиу со амбасадорот на Република Бугарија Ангелов

Министерот за внатрешни работи на Република С. Македонија, Агим Нухиу одржа работна средба со амбасадорот на…