Објавен повикот за технолошки развој за брзо прилагодување

Објавен е повикот за инструментот за технолошки развој за брзо прилагодување на последиците од КОВИД-19 со…

Адеми: Можеби ќе се соочиме со исти мерки ако имаме ваква ситуација и во септември

Учебната 2019/2020 година ќе заврши со онлајн-настава согласно со одлуката на Владата учениците да не се…

Ангеловска на „Woman in Tech“: Кризата донесе можности за жените претприемачи и дигитализацијата

Оваа Ковид-19 криза донесе големи предизвици, но истовремено и можности за технологиите и жените претприемачи и…

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за капиталните инвестиции

Поради неспособното владеење на СДСМ во овие три години нема капитални инвестиции Единствена капитална инвестиција во…

МДС бара да биде вклучен во постапките за избор на дипломати и амбасадори

Cамо поради залагањата на Македонскиот дипломатски синдикат за почитување на работните права, дигнитетот на вработените и…

Народна банка: Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања вршат преку кредитните трансфери и платежните картички

 Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања во земјата вршат со посредство на банките преку користење на…

Неизвесни датумот за избори и продолжувањето на вонредната состојба

Советот за безбедност в сабота на пладне во претседателската вила „Водно“ ќе одлучува за евентуалното продолжување…

Активни 470 случаи на заболени со Ковид-19, најмногу во Скопје

Поминаа два дена откако целосно е укинат полицискиот час во земјава, по посебни протоколи отворени се…

Димитров телефонски разговараше со француската државна секретарка Де Моншален

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска телефонски разговараше со државната секретарка задолжена за европски прашања…

Европскиот суд за човекови права пресуди по седми пат во полза на Македонците во Бугарија

Во пресудата донесена од Европскиот суд за човекови права, за која судот расправаше денеска, ја осуди…