Нови 23 случаи на Ковид-19, четворица починати, оздравени 111 пациенти

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти, и тоа…

Пендаровски: Армијата покажа професионализам, дисциплина и посветеност во справувањето со Ковид 19

Претседателот на Република С. Македонија Стево Пендаровски, денеска во „Вила Водно“ прими припадници на Армијата, кои…

Солидарна помош од Австрија за справување со пандемијата

Амбасадата на Австрија  соопшти дека преку механизмот за цивилна заштита на ЕУ (Union Civil Protection Mechanism…

Донирани маски, визири и антибактериски сапуни изработени од занаетчии

Центарот за управување со промени (ЦУП) од Скопје заедно со партнерски организации на општина Тетово донираа 9600 маски, 1250…

Излезе од печат книгата „Безбедносни ризици и закани-третман, феноменологија и мапирање„ од Марјан Ѓуровски, Марјан Николовски и Саше Герасимоски

 Во издание на Факултетот за безбедност-Скопје и фондацијата „Конрад Аденауер„ излезе од печат книгата „Безбедносни ризици…

СДСМ: Навремените економски мерки на Владата потврдени и од Светска Банка, С. Македонија со најмали штети по економијата во однос на земјите од Западен Балкан

Владата предводена од СДСМ презема навремени и ефикасни мерки за справување со економските последици од кризата…

ВМРО-ДПМНЕ: Истрага и одговорност за 120 милиони евра мора да има

Истрага и одговорност за 120 милиони евра мора да има. Буџетот исцицан, а државата колабира Дебаклот…

КСС: Неприфатлив е односот на дел од државните органи во делот на социјалниот дијалог во време на пандемија

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС изразува загриженост за, како што велат, лошите економски…

Светска банка со поддршка од 140 милиони евра и нов проект за брзо дејствување против Ковид-19

Поддршката од Светска банка за Република Северна Македонија за справување со последиците од Ковид -19 кризата,…

ТИМ: Северна Македонија на 67 место според Индексот за отвореност на буџет

Земјава се наоѓа на 67 место од вкупно 117 држави според меѓународното истражување на Индексот за…