Пуштен преминот Белановце-Станчиќ, подобро поврзување на кумановскиот и гљиланскиот регион

Пуштен е во употреба граничниот премин Белановце – Станчиќ, којшто ги поврзува кумановскиот регион со гњиланскиот…

Чулев на средба со членови на ДИК, избирачкиот список ќе им биде доставен навреме

Министерството за внатрешни работи во рамки на законот ќе ги преземе сите активности во насока на…

Прв пат двајца припадници на нашата Армија на тренинг мисија на ЕУ во Централно Африканската Република

Двајца припадници на Армијата на Република С. Македонија, штабни офицери ќе заминат во тренинг мировна мисија…

ПССЕ: Северна Македонија постигна напредок во медиумските слободи, со внимание ќе се следи изборниот процес

Зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) беше интензивна, посебно за македонската собраниска…

Во Свети Николе се гради социјална зграда по 30 години

Во Свети Николе по 30 години се гради нова социјална зграда за 48 лица од социјално…

Во Велес заврши изградбата на црквата „Свети Јован Крстител“

Повардарската епархија ја заврши изградбата на црквата „Свети Јован Крстител“ во новиот дел од Велес на…

Сасоли: Европскиот Парламент очекува преговори со С. Македонија и Албанија

 Европскиот Парламент очекува отпочнување на преговорите со С. Македонија и Албанија, истакна претседателот на Европскиот Парламент, …

„Еко Герила“: Шар Планина да се прогласи за Национален парк

Невладината организација „Еко Герила“ денеска повика Шар Планина за да биде прогласена за Национален парк. Според…

Средба на претседателот Пендаровски со европратениците Шидер, Кјучук и Валсман и евроамбасадорот Жбогар

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими европратениците Андреас Шидер, Илхан Кјучук и Марион Валсман, копретседавачи со…

Петер: Компаниите да носат одлуки веднаш и сега, да не чекаат поради изборите

Директорите на компаниите да не ги одложуваат одлуките поради изборите, туку да ги носат веднаш и…