Цената на струјата за домаќинствата останува иста

Непромената останува цената на електричната енергија по која од 1 јули (понеделник) домаќинствата ќе ги снабдува…

Никола Димитров на состанок на Советот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Организацијата за црноморска економска соработка

На покана на министерот за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева, во улога на земја…

Зингалес: Со влезот во ЕУ економијата на Северна Македонија полесно ќе го достигне нивото на развој на земјите од Европа

Нееднаквоста на приходите на глобално ниво се намалува, но, во рамките на секоја земја поединечно, има…

Уште девет земји не го ратификувале протоколот за членство во НАТО, се очекува постапките да завршат до есен

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната средба со новинарите рече дека уште девет земји не…

Шекеринска: ЕУ едногласна дека нема аргументи против преговори со Северна Македонија

Во интервју за европскиот веб портал Еурактив, министерката за одбрана Радмила Шекеринска, вели дека одлагањето на…

Шекеринска на Бриселскиот форум на Германскиот Маршалов Фонд: со лидерство, храброст и одлучност Северна Македонија стигна до членството во НАТО

Министерката Шекеринска учествуваше на Бриселскиот форум на Германскиот Маршалов Фонд, каде на панелот посветен на иновациите…

Димитров на состанок на Организацијата за црноморска економска соработка во Софија

Mинистерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров, на покана на шефот на бугарската…

Во Резолуцијата од ПССЕ барање за почитување на правото на македонското малцинство во Бугарија

Во Извештајот на мониторинг комисијата на Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ) во рамки на…

Дескоска: Интеграцијата во ЕУ сериозен и долг процес – бараме да го започнеме

Отворањето на датумот за преговорите за Северна Македонија не значи директен прием на државата во Европската…

Деветмина млади дел од петтото издание на „Родум од Македонија“

Деветмина млади од САД, Канада и Австралија со македонско потекло ќе престојуваат во државава во рамки…