Соопштение за ЕК извештајот за Македонија

МЕРКЕЛ И МАКРОН НЕ СМЕАТ ДА ЈА ПУШТАТ МАКЕДОНИЈА НИЗ ВОДА! БАРАМЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ СЕГА…

Николовски: Нема датум за преговори затоа што нема реформи

Прес конференцијата е по повод извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија, сметаме дека е…

Претставници од Балканот на меѓународна конференција во Драч за безбедност и здравје при работа

Од денеска до сабота во Драч ќе се одржи меѓународна конференција за регионална соработка на која…

Северна Македонија и Европската Комисија очекуваат датум за преговори во јуни

Европската Комисија во своите извештаи вчера им препорача на земјите членки да ги започнат преговорите за…

Варуфакис: Договорот од Преспа имаше маргинално влијание на резултатите од изборите во Грција

 Сметам дека влијанието што го имаше Договорот од Преспа беше маргинално во резултатот, вели поранешниот министер…

СДСМ: Најпозитивен извештај од ЕК за напредокот и безусловната препорака за почеток на преговорите со ЕУ

Најпозитивен извештај од ЕК за напредокот и безусловната препорака за почеток на преговорите со ЕУ како…

Заев: Тамара и тимот станаа херои и глас за гордоста со која жените се борат за своите права

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ја прими Тамара Тодевска и комплетниот…

Мицкоски: Додека Заев сее магла со метлата, капиталните инвестиции се фијаско

Додека Премиерот Зоран Заев ја занимава јавноста со внатрепартиските комбинаторки, борбата за превласт и сеењето на…

Зорица Заева на конференција за улогата на жените во модерното општество во Букурешт

За статусот на жените во Република Северна Македонија, како и за заложбите кои Владата ги презема…

Грчките медиуми за извештајот на ЕК

„Зелено светло за Северна Македонија и Албанија, нова блокада за Турција“; „Скопје задоволно од извештајот на…