Зелениче, Леринско – родното место на Стив Пљакас (I дел) 

Селото Зелениче  е лоцирано на педесеттина километри јужно од градот Лерин, на 5 километри југозападно од…

Судбината на Македонците во Соединетите Американски Држави

СУДБИНАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СОЕДИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ  Од доаѓањето на Македонците во САД, Канада, Австралија и…

Од Панонија до Егеј – Ѓеогравски карактеристики на Балканот

ГЕОГРАФСКИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА БАЛКАНОТ Името „Балкан“ е од подоцнешен датум, по стариот италијански Бог на огнот Вулканус,…

Премиерно прикажување на филмот “Ругање со Христос” во Торонто

ПРЕМИЕРНО ПРИКАЖУВАЊЕ НА ФИЛМОТ „РУГАЊЕ СО ХРИСТОС“ ВО ТОРОНТО Во организација на „Обединетата македонска дијаспора“, на…

Легенди и вистини за Преспа

ЛЕГЕНДИ И ВИСТИНИ ЗА ПРЕСПА За големиот број градови и села во Македонија постојат ле­генди и…

За Есма Реџепова – Теодосиевска, кралицата на ромската песна

ЕСМА РЕЏЕПОВА ВО ЕМИСИЈАТА „МИКРОФОНОТ Е ВАШ“ И ПОТОА Монографијата „55 години Есма со нејзината песна “…

Писмена реакција за посетата на Ципрас на Македонија

НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА УПОРНО СЕ ТРУДИ ПРЕДАВСТВАТА ДА ГИ ПРЕСТАВИ КАКО УСПЕХ! ТЕШКО НА ПЕНДАРОВСКИ КОГА КАМПАЊАТА…

Шекеринска: Регионот научи од своите грешки, непријателствата ги заменивме со сојузништво

Министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска учествуваше на конференцијата „10 години Албанија во НАТО – посигурен регион”…

Етно-ресторанот „Куќа на Мијаците“ награден со високо признание од Booking.com

Етно-ресторанот „Куќа на Мијаците“ добитник е на највисоко признание од Booking.com. Веста за МИА ја соопшти…

Најголемо оружје против лажните вести е вистината, порачаа Манчевски и Поповски од Атина

Во периодот од 1 април 2018 до 15 март 2019 година во земјава се објавени вкупно…