Дебата за поттикнување на академската соработка меѓу Северна Македонија и Грција

 Меморандум за соработка ќе биде потпишан денеска во просториите на Економскиот институт  меѓу Институтот, Факултетот за…

Интерпелацијата на Спасовски на дневен ред пред пратениците

Собранието денеска ќе ја одржи 86 седница на која меѓу другото е и точката за интерпелацијарта…

На европско ниво, официјално регистрирани само 19 грчки трговски ознаки со термините „Македонија“ и „македонско/а/и“

Комисијата за трговските ознаки меѓу Северна Македонија и Грција што треба да се формира во текот…

ВМРО-ДПМНЕ: Власта преку насилство сака да ги замолчи неистомислениците

Власта е во паника и преку насилство и заплашување се обидува да ги замолчи неистомислниците и…

ВМРО ДПМНЕ-Демократска фракција: Срамната глума на самоумислените „цареви“ Заев и Ахмети

Демократската Фракција на ВМРО ДПМНЕ е вџашена и згнасена од неодговорниот однос и евтината глума на…

Палмер: Договорот од Преспа е извонредно дипломатско достигнување

Договорот од Преспа е извонредно дипломатско достигнување. Несомнено е најважното дипломатско достигнување во регионот од Дејтонскиот…

Дескоска: Засега немаме двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство

Носењето законот за јавното обвинителство ќе биде еден од клучните моменти што ќе бидат пресудни во одлуката…

Заев-Данчила: Романија ја почна ратификацијата на Протоколот за НАТО, силна поддршка за ЕУ

Во Романија се почнати процедурите за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во…

Џафери: Парламентот нема да работи од 1 април, заради предизборната кампања за претседателските избори

Собранието на Република Северна Македонија нема да работи од 1 април кога почнува предизборната кампања за…

Жерновски во Женева на 40-та сесија на Советот за човекови права на ОН

Делегација на Министерството за надворешни работи, предводена од заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, од…