ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ бега од соочување со граѓаните

СДСМ веќе трета недела бега од предвремени парламентарни избори. СДСМ и аболицираниот Заев бегаат од соочување…

Статакис: Договорот од Преспа го отвора патот за инвестиции на Балканот

Со Договорот од Преспа се отвораат различни трговски и инвестициски можности, економските односи кои постојат, веќе…

ДИК на седница ќе разгледува упатства во врска со претседателските избори

Државната изборна комисија на денешната седница ќе ги разгледа предлог-упатствата за гласање на немоќно или болно…

ЗНМ: Осуда за нападите врз весникот „Заман-Македонија“

Здружението на новинарите на Македонија најостро ја осудува реакцијата на турската амбасада во Скопје, која весникот…

Завршни зборови на Обвинителството за „27 април“

– Кога зборувам за внатре мислам на сите сведоци и докази, а за надвор од судницата…

Првпат Џафери седницата на парламентот ја води на албански јазик

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска седницата прв пат во историјата на работата на законодавото тело…

Џафери: Барањето на Комисијата за надзор над ОТА за обезбедување средства за ИТ експерти е испратено на погрешна адреса

Барањето на собрансиката Комисија за надзор над спроведувањето на посебната истражна мерка следење на комуникациите за…

Бектеши: Бележиме раст на индустриското производство 7.9 проценти

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во декември 2018 година во…

Кабинет на претседателот на Владата на РМ: Ги демантираме неточно пренесените информации од интервјуто на премиерот Заев за Н1ТВ

Кабинетот на Претседателот на Владата на Република Македонија ги демантира вестите што ги објавија некои од…

Владата со нови услови за проектот „Купи куќа, купи стан“, каматата се намалува на 2,9 отсто

Нови подобрени услови, намалена каматна стапка, ќе добие проектот „Купи куќа, купи стан“. Измените добија поддршка…