Кристијан Камбон: Македонија има значајна улога на Балканот

 Претседателот на Комисијата за надворешна политика, одбрана и воени сили при францускиот Сенат, Кристијан Камбон оценува дека…

Кумуцакос: Привидната уставна ревизија го прави уште попроблематичен и онака штетниот Договор од Преспа

Одговорниот за надворешна политика во најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос во интервју за…

Унгарската опозиција бара одземање на азилот и екстрадиција на Груевски

Лидерите на три опозициски партии во унгарскиот Парламент во заедничко писмо ја оценуваат како „срамна“ одлуката…

Претседателот Иванов на Климатскиот самит во Катовице

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од денеска престојува во работна посета на Република Полска, по…

Почина академик Иван Катарџиев

Почина академик Иван Катарџиев, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите, соопшти денеска МАНУ.…

Александар Македонски како крал на Персиската империја и светски владетел

АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ КАКО КРАЛ НА ПЕРСИСКАТА ИМПЕРИЈА И СВЕТСКИ ВЛАДАТЕЛ Пополнувањето на празнините со азискоатички сили…

Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија

Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија (6) САРКОФАГОТ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ ВО ИСТАНБУЛ Поради…