Интервју со Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар за новинарството

Интервјуто е интегрален текст запишан од аудио запис во просториите на храмот „Свети Кирил и Методиј“…

Света Литургија во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (31 Недела по Педесетница)

На 30 декември, 2018 година, во 31 Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот…

Света Литургија во црквата Свети Димитриј Солунски во Спрингвајл (31 Недела по Педесетница)

  На 30 декември, 2018 година, во 31 Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на…

Прилеп со богата програма за пречек на Новата Година

Со повеќедневна предновогодишна програма и со заедничка целодневна, ноќна и полноќна програма, Прилеп ќе ја пречека…

Иванов побара парламентарното мнозинство да смогне сили да ја отфрли Преспанската спогодба

Претседателот на државата Ѓорге Иванов денеска во традиционалното годишно обраќање пред пратениците во македонското Собрание, побара…

Иванов: Разликата меѓу моите помилувања и сегашната амнестија е во целите

Одлуките за помилување ги донесов за да спречам хаос во државата, а одлуката за амнесија се…

Македонија на 68. место на листата на Форбс на најдобри земји за бизнис

Македонија е рангирана на 68. место на листата на Форбс за водење бизнис, која е составена…

Иванов: До последниот ден од мандатот ќе го бранам суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста

До последниот ден од мојот мандат ќе го бранам суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста на Република…

Оптимизам во Грција за ратификација на Договорот од Преспа

Во пресрет на последното гласање за уставните измени кај нас, но и пред ратификацијата на Договорот…

Бејли: Каква било сугестија дека САД сакаат да управуваат со некоја судска разрешница е лажна

Каква било сугестија дека САД сакаат да управуваат со некоја судска разрешница е лажна, вели меѓудругото…