Европскиот Парламент гласаше за екстрадиција на Груевски од Унгарија

Европратениците ги усвоија двата амандмани кои бараат од Унгарија да го екстрадира експремиерот Никола Груевски во…

Педесет милиони денари владина поддршка за печатените медиуми

Со педесет милиони денари Владата ќе го поддржува печатењето и дистрибуирањето на печатените медиуми во земјава.…

Заев: На заедничката владина седница со Бугарија ќе се реферира за напредокот на комисиите

Во декември македонската и бугарската Влада ќе имаат седница во Бугарија, на која заедничката Kомисија ќе…

Писмена реакција за ставот на Али Ахмети

КОГА ПРЕДАВНИЦИ ВЛАДЕАТ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ЌЕ ГО УЦЕНУВААТ И ПОНИЖУВААТ ВО СОПСТВЕНАТА ТАТКОВИНА! Али Ахмети продолжува…

Светска банка: Македонија има потенцијал за забрзан економски раст, да ја искористи шансата за ЕУ и НАТО

Македонија има потенцијал  да стане земја со високи приходи, за што е потребен одржлив економски раст,…

Пападимулис е оптимист дека Преспанскиот договор ќе биде комплетиран

Во изјава за МИА, грчкиот европратеникот од Сириза, Димитриос Пападимулис, по средбата со македонскиот заменик министер…

Мицкоски побара оставка од Владата и најави нови протести на опозицијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од пред Владата, каде што беше целта на протестниот марш, рече…

Тодоров за средбата со Заев: Се обидувам да помогнам во помирувањето

Поранешниот вицепремиер и министер за здравство Никола Тодоров рече дека средбата во неделата со премиерот Зоран…

Европскиот Парламент бара преговори со Македонија во јуни 2019

Со исклучок на неколку екстремистички гласови од Грција и Бугарија, огромното мнозинство европратеници синоќа на дебатата…

Во Софија трет состанок на бугарско-македонската комисија

Бугарско-македонската комисија за историски и образовани прашања формирана согласно Договорот за доброседство, денеска и утре во…