Грчко МНР: Грција ги почитува одлуките на граѓаните на соседната земја

Голем дел од општеството го поддржа договорот, друг дел го гледа со скептицизам, но Грција го…

Нова демократија: Ќе вложиме напори Договорот од Преспа да не стапи во сила

Нова демократија ќе вложи секаков можен напор за да не стапи во сила национално штетниот Договор…

Изложба на Дороти Пачкова поттикната од стереотипите за самохраните мајки

Уметницата Дороти Пачкова вечер во Охрид ќе отвори седма самостојна изложба насловена „Уште што друго сум…

Грција останува посветена на Договорот од Преспа

Грција останува посветена на Договорот од Преспа, објави синоќа грчкото МНР, веднаш по завршувањето на гласањето на…

Обработени 98,61 проценти: „За“ гласале 91,48, „против“ 5,64 отсто

Резултатите што ги објави изутринава Државната изборна комисија на својата веб страница од вкупно обработените 98,61…

Заев: Не планирам да поднесам оставка – референдумот успешен, над 90 отсто од илезените дадоа поддршка

Премиерот Зоран Заев не планира да поднесе оставка од функцијата, бидејќи референдумот го оцени како успешен,…

Почнува академската 2018/2019 година

На универзитетите во Македонија денеска е првиот ден од академската 2018/2019 година, која согласно со новиот…

САД: Граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ и за Договорот со Грција

САД ги поздравуваат резултатите од референдумот во Македонија на 30-ти септември, на кој граѓаните изразија поддршка…

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот со Грција е отфрлен од страна на граѓаните, таа одлука мора и Заев да ја почитува

Покрај сите притисоци, закани и уцени од страна на власта, граѓаните кажаа НЕ за штетниот договор…

ВМРО ДПМНЕ-ДЕМОКРАТСКА ФРАКЦИЈА: Граѓаните ја победија калкулантско-додворувачката политика на Заев-Ахмети-Мицкоски

Вчерашниот голем ден беше ден кога мнозинството самосвесни и достоинствени граѓание на Република Македонија и кажаа…