Жерновски во ОН: НАТО и ЕУ очекуваат непречено спроведување на референдумот и на Договорот со Грција

 Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, кој е дел од македонската делагеција на 73. Генерално…

„Зачекори напред“ ги повикува граѓаните да го искористат своето право на глас

Граѓанската иницијатива „Зачекори напред“,  денеска при завршувањето на граѓанската кампања „Зачекори напред! Изборот е твој!“, ги…

Во Токио одбележан Денот на независноста

По повод Денот на независноста на Република Македонија и 25 години од дипломатските односи помеѓу Македонија…

Во следните 30 месеци ќе се спроведува проект за енергетско-ефикасно градење

Во следните 30 месеци во Македонија ќе се спроведува проект за одржливо енергетски-ефикасно градење кој треба да…

Демант од Левица по соопштението на нејзините поранешни членови

Речиси сите провладини електронски и пишани медиуми, утрово објавија соопштение потпишано од девет поранешни членови на…

Сугарески: Општините да ги користат средствата за инфраструктурни проекти

Планираме да ги зајакнеме сите активности за инфраструктурните зафати со новите кредитни линии кои Министерството за…

Османи: Македонија многу брзо ќе ја престигне Црна Гора во преговорите

 Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач, Бујар Османи, денешниот прв подготвителен скрининг, го нарече историски…

Ципрас до грчките иселеници во Њујорк: Со Договорот од Преспа решивме тридецениски спор

За улогата на Грција во регионот и за Договорот од Преспа кој решава тридецениски спор, говореше…

Завршува кампањата, од полноќ предреферендумски молк

Јавната пропаганда за референдумот што ќе се одржи во недела завршува вечерва на полноќ. Дотогаш треба…

АТАНАСОСКИ: СОПСТВЕНИЦИ НА НАГОЛЕМИТЕ ТЕЛЕВИЗИИ, ЗАБОРАВИВТЕ ШТО СЕ ОБЈЕКТИВНИ ВЕСТИ? ЧИВ ИНТЕРЕС СЛЕДИТЕ, СОПСТВЕНИОТ ИЛИ ОПШТЕСТЕВЕНИОТ?

Сопственикот на Телевизија Сонце Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, револтиран од големиот број необјективни и невистините информации на…